Z SENSORYKĄ ZA PAN BRAT! PDF Drukuj Email
piątek, 17 listopada 2023 15:19

 

W roku szkolnym 2023/2024 w grupie MISIÓW Przedszkola im. Misia Uszatka w Korfantowie będzie realizowana innowacja pn. „Z SENSORYKĄ ZA PAN BRAT!” Autorką i realizatorką innowacji jest pani Agnieszka Szewczyk, nauczycielka wychowania przedszkolnego i wychowawczyni grupy.

Integracja sensoryczna to przetwarzanie przez układ nerwowy informacji dostarczanych mu za pomocą zmysłów – wzroku, smaku, węchu, zapachu i dotyku oraz wyzwolenie właściwej reakcji na dany bodziec. Upraszczając, chodzi o to, by mózg, który otrzymuje informacje poprzez działanie zmysłów, umiał je właściwie odebrać i na nie odpowiedzieć. W przypadku małych dzieci wsparcie w zakresie IS polega na codziennej obserwacji oraz organizacji dodatkowych aktywności wpływających na poszczególne receptory. Ciekawe, że do pomocy dzieciom w ich odpowiednim rozwoju przy okazji dobrej zabawy nie potrzeba żadnych skomplikowanych przedmiotów i produktów. Wystarczą przedmioty codziennego użytku czy na przykład produkty spożywcze. Propozycje zajęć i zadań prowadzone będą grupowo, dostosowane do możliwości dziecka w formie zaproponowanej przez nauczyciela w atmosferze spokoju i akceptacji.

 

 

MISIE to wychowankowie Przedszkola im. Misia Uszatka w Korfantowie w wieku od 2,5 do 3 lat. Są to dzieci najmłodsze, część z dzieci uczęszczała wcześniej do żłobka, jednak jest również wiele osób, które wcześniej spędzały czas głównie w domu. Poprzez zapoznawanie się z podopiecznymi i ich codzienną obserwację można dojść do wniosku, że dodatkowe zadania realizowane poprzez zabawę i ciekawe doświadczenia związane z rozwojem ich integracji sensorycznej przydadzą im się do dalszego, prawidłowego rozwoju. Mimo, iż zadania rozwijające IS pojawiają się także w codziennych planach pracy to dodanie kolejnych, interesujących dla dzieci zabaw rozwijających podany obszar wpłynie pozytywnie na ich rozwój. Pomoże im poznawać świat, który głównie przez ich wiek jest jeszcze dla nich w większości nieznany za pomocą ich zmysłów wykorzystując do tego przedmioty, które znają na co dzień.

Cele projektu:

 

  • pomoc w zaspokajaniu i realizowaniu potrzeb rozwojowych dzieci;
  • pomoc w kształtowaniu prawidłowych nawyków w obszarze współpracy i pomocy innym;
  • zwiększenie sprawności w obszarze małej i dużej motoryki;
  • wspieranie dziecka w dążeniu do samorozwoju;
  • wspieranie działań twórczych dzieci;
  • rozbudzanie i rozwijanie kreatywnego myślenia u dzieci;
  • rozwijanie umiejętności planowania własnych działań;
  • budowanie świadomości i przestrzeni własnego ciała;
  • zaspokajanie naturalnej potrzeby poznawczej, badawczej i odkrywczej dzieci.

 

 

 

Newsflash

Zespół Szkolno-Przedszkolny  w Korfantowie, ul. 3. Maja 12, 48-317 Korfantów, tel. 077 4343847, tel./fax 077 4343848