BUDUJEMY ŚWIADOMOŚĆ NEURORÓŻNORODNOŚCI PDF Drukuj Email
środa, 27 marca 2024 00:00

27 marca 2024 r. nauczyciele i terapeuci Przedszkola im. Misia Uszatka w Korfantowie odbyli spotkanie dotyczące tegorocznych obchodów Miesiąca Świadomości Autyzmu. Nauczyciele zgodnie przyznali, że zajęcia prowadzone w ubiegłym roku szkolnym odniosły bardzo duży sukces edukacyjny jak również prospołeczny. W bieżącym roku szkolnym działania dot. szerzenia świadomości o zaburzeniach ze spektrum autyzmu będą kontynuowane, a działania nauczycieli i terapeutów zostaną poszerzone o udział w akcji Niebieskie Igrzyska. Zespól nauczycieli powołał osoby odpowiedzialne za przedsięwzięcie: mgr Monik Ryś - neurologopeda, mgr Dominika Deszczka - terapeuta dzieci ze spektrum autyzmu; mgr Katarzyna Ołota – oligofrenopedagog (koordynator projektu). Powołany zespół poddał analizie potrzeby wychowawcze i edukacyjne dzieci, nauczycieli i opiekunów. Na tej podstawie ustalił zakres podejmowanych działań. Neuroróżnorodność społeczności przedszkola pozwoliła w podejmowanych działaniach wykorzystać pomoce edukacyjne placówki oraz wiedzę i umiejętności całego zespołu. Znajomość etapów rozwoju małego dziecka stała się kluczem do opracowania zestawu ćwiczeń rozwijających: aparat artykulacyjny, motorykę dużą i małą oraz współprace z rówieśnikami.

 

 

W ramach podjętych działań nawiązano współpracę ze Szkoła Podstawową im. Wojska Polskiego w Korfantowie, Barbrą Bieganowską-Zając – czterokrotną mistrzynię paraolompijską, mistrzynię świata i Europy; Mariuszem Żabińskim – trenerem olimpijskim, radnym Gminy Korfantów; Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Kultury; Sportu i Rekreacji w Korfantowie; Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Korfantowie, parafią w Korfantowie. Opiekunowie projektu zorganizują zajęcia edukacyjne i sportowe (Niebieskie Igrzyska) dla grup przedszkolnych, spotkanie panelowe nauczycieli i specjalistów oraz zajęcia pedagogizujące rodziców. Podsumowaniem podjętych aktywności będzie Niebieski Spacer ulicami Korfantowa.

Monika Ryś, Dominika Deszczka, Katarzyna Ołota

 

Newsflash

Zespół Szkolno-Przedszkolny  w Korfantowie, ul. 3. Maja 12, 48-317 Korfantów, tel. 077 4343847, tel./fax 077 4343848