PODSUMOWANIE MIESIĄCA BUDOWANIA ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU PDF Drukuj Email
wtorek, 30 kwietnia 2024 00:00

 

Zakończył się kwiecień, zatem czas na podsumowanie miesiąca budowania świadomości autyzmu. Na podjęte w działania składały się aktywności obejmujące działania logistyczne, sportowe, edukacyjne i społeczne.

AKTYWNOŚCI SPORTOWE

 

Wydarzeniem, które zainaugurowało miesiąc świadomości autyzmu w Przedszkolu Misia Uszatka w Korfantowie były NIEBIESKIE IGRZYSKA, które odbyły się 9 kwietnia br. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Panią Barbarę Bieganowską-Zając lekkoatletkę, czterokrotną mistrzynię paraolimpijską z Sydney, Londynu, Rio de Janerio i Tokio, wielokrotną mistrzynię świata i Europy oraz Burmistrza Korfantowa - Janusza Wójcika. Podczas uroczystego otwarcia części sportowej swoją obecnością zaszczycili nas również: Mariusz Żabiński- trener olimpijski, Ewa Szczepańska-Kręcidło - dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Korfantowie, Katarzyna Rojek - dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Korfantowie, Joanna Szkudlarska - skarbnik gminy oraz licznie zebrani pracownicy Zespołu szkolno-Przedszkolnego w Korfantowie. Rozpoczęciem wydarzenia było uroczyste wprowadzenie ognia olimpijskiego i flagi przez dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Korfantowie. Następnie odśpiewano hymn Przedszkola Misia Uszatka. Po przemówieniach szanownych gości Barbara Bieganowska-Zając przeprowadziła rozgrzewkę dla wszystkich obecnych. Pani Barbara przywiozła ze sobą swoje medale olimpijskie, które dzieci mogły pooglądać przymierzyć, a dzięki swojej odwadze i otwartości zadać kilka pytań naszej olimpijce. Grupy przedszkolne zostały podzielone na trzy zespoły, które z wychowawcami i opiekunami wydarzenia udały się na przygotowane stacje z zadaniami. Ćwiczenia w których dzieci aktywnie uczestniczyły byłe dostosowane do możliwości danej grupy wiekowej. Ponad to rozwijały: aparat artykulacyjny, motorykę dużą i małą, współpracę z rówieśnikami. Zakończeniem wydarzenia było uroczyste wręczenie dyplomów dla każdej z grup przedszkolnych.

 

AKTYWNOŚCI EDUKACYJNE

W ostatnich dniach kwietnia, terapeutki Przedszkola im. Misia Uszatka w Korfantowie przeprowadziły zajęcia edukacyjne w ramach NIEBIESKICH IGRZYSK, pn. „Jaś i niebieski motyl”. W zajęciach wzięły udział wszystkie grupy przedszkolne. Celem zajęć było ukazanie dzieciom różnic i podobieństw między sobą a tym samym zwiększenie świadomości tolerancji i akceptacji odmienności. Dzieci poprzez dobór odpowiednich zabaw i materiałów nauczyły się w jaki sposób wspierać innych, pomagać w pojawiających się trudnościach oraz poszukiwać konstruktywnych rozwiązań problemów. Przygotowany spektakl ukazał dzieciom w jaki sposób osoby ze spektrum autyzmu radzą sobie z nadmiarem bodźców zewnętrznych. Jednocześnie pokazał jak cenne w trudnych sytuacjach jest wsparcie przyjaciela. Zabawa w „Studnię różnorodności” uświadomiła dzieciom w jak wielu aspektach jesteśmy do siebie podobni, a zarazem różni. Okazją do efektywnej współpracy rówieśniczej była wspólna zabawa przy układaniu puzzli. Uwieńczeniem zajęć było „Magiczne pudełko”, w którym ukryto najcenniejszy, jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny skarb w którym dzieci mogły zobaczyć samych siebie. To doświadczenie okazało się bardzo odkrywcze i wzruszające dla obecnych.

Podsumowaniem podjętych przedsięwzięć związanymi z Miesiącem Świadomości Autyzmu oraz realizacją celów Niebieskich Igrzysk, była kawiarenka pod Niebieskim Motylem oraz „Niebieski spacer” ulicami Korfantowa.

Katarzyna Ołota, Dominika Deszczka, Monika Ryś 

Newsflash

Zespół Szkolno-Przedszkolny  w Korfantowie, ul. 3. Maja 12, 48-317 Korfantów, tel. 077 4343847, tel./fax 077 4343848