WALENTYNKI z księdzem Janem Twardowskim PDF Drukuj Email
poniedziałek, 15 lutego 2021 00:00

 

WALENTYNKI z księdzem Janem Twardowskim

Święty Walenty

co ustawiasz ludzi do pary

Patronie zakochanych

młodych, średnich i starych

Ksiądz Jan Twardowski

14 lutego wspominamy postać Świętego Walentego, popularnie zwanego patronem zakochanych.

Z tej okazji w dniach 11-15 lutego br. Samorząd Uczniowski zaplanował zorganizowanie uczniom naszej szkoły  Poczty Walentynkowej, za pośrednictwem której można było do woli obdarowywać się serdecznymi liścikami.

W tym roku obchodząc zwyczaj Walentynek postanowiliśmy sięgnąć do twórczości poetów i pisarzy, bo któż jak nie oni potrafi najpiękniej mówić o miłości! Udaliśmy się więc do biblioteki szkolnej i przeszukaliśmy jej zasoby. W ręce wpadła nam książka pt. „Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim”. Okazała się ona niezwykłą - bo przypomina trochę kalendarz. Znaleźliśmy tu opowiadania i wiersze na niemal każdą okazję, w tym także na Walentynki. Zabraliśmy więc książkę księdza Jana Twardowskiego ze sobą i wraz z pocztą walentynkową odwiedziliśmy wszystkie klasy, aby przeczytać piękne opowiadanie zatytułowane: „Gdy kochamy…” . Oto jego fragment:

… Gdy ktoś kogoś kocha - zna jego imię . Imię czyni go nam bliskim.

Gdy ktoś kocha drzewa, nazywa je po imieniu: jabłoń, czeremcha, dąb, sosna.

Gdy ktoś kocha kwiaty, nie powie tylko „kwiat”, ale : tulipan, narcyz, róża, fiołek.

Gdy ktoś kocha świętych, nie powie tylko „święty”, ale: Święty Mikołaj,

Święty Marcin, Święty Tomasz … .

(…) Trzeba poznawać piękny świat; i jak najwięcej ludzi, zwierząt, ptaków, kwiatów nazywać po imieniu. Wtedy jesteśmy bliżej tego co kochamy.. . *

Cieszymy się, że mogliśmy się podzielić tymi pięknymi słowami księdza Jana Twardowskiego z naszymi kolegami i koleżankami. Zachęcamy wszystkich, dużych i małych, do sięgania po książki tego autora, bo uczą nas one otwierania się na świat poprzez wrażliwość i dobroć.

Wszystkim zaś przesyłamy wyrazy sympatii z okazji Walentynek !!!

S A M O R Z Ą D U C Z N I O W S K I

*Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim, oprac. Aleksandra Iwanowska, Wydawnictwo Święty Wojciech, Poznań 2016, 215


 


 

Newsflash

Zespół Szkolno-Przedszkolny  w Korfantowie, ul. 3. Maja 12, 48-317 Korfantów, tel. 077 4343847, tel./fax 077 4343848