KTO MIÓD ŁYKA, JAK KOŃ BRYKA! - SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM PDF Drukuj Email
wtorek, 20 września 2022 00:00

Dnia 20 września br. do Szkoły Podstawowej im Wojska Polskiego w Korfantowie zawitał Pan Alfred Lenkiewicz. Pan Alfred jest właścicielem pasieki „Pszczółka”, położonej w miejscowości Wierzbie – nieopodal Korfantowa.

Uczniowie klas I – III uczestniczący w spotkaniu z naszym Gościem mieli okazję poznać tajniki pszczelarstwa. Słuchacze dowiedzieli także o bardzo ważnej roli pszczół w procesie zapylania roślin.

Pszczoły to niewielkie, ale bardzo pracowite owady, które tworzą doskonale zorganizowaną społeczność. Na jej czele stoi tzw. matka, i codziennie znosi ona około 1000 jaj! Z jaj powstają larwy, a z nich wygryzają się małe pszczółki. Najmłodsze z pszczół zwane piastunkami zajmują się dokarmianiem oraz ogrzewaniem larw, i dopiero kiedy osiągną dojrzałość, są w stanie wylecieć z ula w poszukiwaniu nektaru. Nektar z kolei służy im do wytwarzania pysznego miodu.

Podczas spotkania z Panem Alfredem uczniowie mogli skosztować owoców pożytecznej pracy pszczół. Nasz Gość przywiózł ze sobą różne gatunki miodu oraz produkty, które pozyskuje w swojej pasiecie, takie jak: pyłek, pierzga, mleczko, czy propolis. Wszystkie te substancje są niezwykle bogate w witaminy i bardzo zdrowe dla człowieka.

Niemałe emocje u dzieci wzbudziła możliwość zajrzenia do wnętrza ula i obserwacja pszczelej krzątaniny. Można było także przymierzyć ochronny strój pszczelarza i obejrzeć narzędzia pracy w pasiece.

Serdecznie dziękujemy Panu Alfredowi za podzielenie się doświadczeniem, które zdobył w swoim fachu oraz za ciekawą lekcję przyrody!

Katarzyna Suchodolska - bibliotekarz


 

 

 

Newsflash

Zespół Szkolno-Przedszkolny  w Korfantowie, ul. 3. Maja 12, 48-317 Korfantów, tel. 077 4343847, tel./fax 077 4343848