JESTEM WYJĄTKOWY JAK KAŻDY! ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU PDF Drukuj Email
piątek, 24 marca 2023 09:25

Kwiecień to wyjątkowy czas, kiedy przyroda pełną piersią budzi się do życia. Miesiąc ten poświęcony jest poszerzaniu świadomości dotyczącej zaburzeń ze spektrum autyzmu. Spektrum autyzmu - szereg cech neurorozwojowych charakteryzujących się na ogół trudnościami w inicjowaniu i utrzymywaniu relacji oraz komunikacji społecznej, powtarzalnym i nieelastycznym zachowaniem, intensywnymi zainteresowaniami i nietypowymi reakcjami na bodźce sensoryczne. Powszechnie określa się je jako autyzm lub, w kontekście profesjonalnej diagnozy, jako zaburzenie ze spektrum autyzmu (ang. autism spectrum disorder) - ASD.

 

 

Statystycznie w każdym roku, w Polsce na tysiąc urodzonych dzieci u sześciorga diagnozuje się ASD. W miesiącu wrześniu 2023 r., w Przedszkolu im. Misia Uszatka w Korfantowie swoją działalność wznowił oddział integracyjny. Ze względu na obecność dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych, postanowiliśmy podjąć szereg działań propagujących świadomość o odmienności każdego z nas, pod hasłem: „Jestem wyjątkowy, jak każdy!”. W pierwszych dniach kwietnia nasza palcówka „zaświeci na niebiesko” - ozdobiona zostanie niebieskimi balonami. Kolor niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoność horyzontu. Jako barwa najczystsza staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw, stąd powiązanie z autyzmem. W tych dniach, w każdej z grup przedszkolnych zostaną przeprowadzone zajęcia edukacyjne, których celem jest rozwijanie empatii, tolerancji oraz otwartość na drugą osobę. W holu przedszkola dostępne będą materiały informacyjne przybliżające temat autyzmu. Zapraszamy rodziców do zapoznania się z ich treścią. Zwieńczeniem naszych działań będzie „niebieski spacer” ulicami Korfantowa.

Zobacz: DZIECKO Z AUTYZMEM I ZESPOŁEM ASPERGERA  W SZKOLE I PRZEDSZKOLU. Informacje dla pedagogów i opiekunów

Dorota Wilk, Katarzyna Olota, Dominika Deszczka - nauczycielki Przedszkola im. Misia Uszatka w Korfantowie


 

 

Newsflash

Zespół Szkolno-Przedszkolny  w Korfantowie, ul. 3. Maja 12, 48-317 Korfantów, tel. 077 4343847, tel./fax 077 4343848