CZAS NA DRUGIE ŚNIADANIE - CZAS NA GŁOŚNE CZYTANIE! PDF Drukuj Email
środa, 30 września 2020 00:00

Żyjemy w czasach nowoczesnych technologii, a urządzenia takie jak smartfon, komputer, telewizor na stałe weszły do naszego codziennego użytku. Korzystamy z nich chętnie, bo ułatwiają nam życie. Dostarczają nam rozrywki oraz mnóstwa informacji, ale w przekazie, jaki masowo do nas dociera, język zostaje zepchnięty na drugi plan, bowiem głównym narzędziem dzisiejszych mediów jest obraz.

Aby zaspokoić trochę ten współczesny głód żywego słowa, 30 września br. biblioteka szkolna we współpracy z dyrekcją szkoły, świetlicą oraz Samorządem Uczniowskim zaprosiła uczniów klas I - III na ucztę czytelniczą, podczas której dzieci wysłuchały fragment książki Pawła Beręsewicza pt. „Poczet psujów polskich”.

 

 

Jest to pełna humoru historia rodzinna siedmiu pokoleń wstecz - chłopców, którym przydarzyło się w życiu coś popsuć. Poznaliśmy głównego bohatera - dziewięcioletniego Maćka, który postanowił przetestować telefon komórkowy w dość ekstremalnych warunkach, jego tatę - Jurka, który jako mały chłopiec próbował sprawić, aby czarno – biały odbiornik telewizyjny zaczął emitować obraz w kolorze, oraz dziadka Maćka - Piotra zafascynowanego w dzieciństwie aparatem fotograficznym.

Książka okazała się świetną zabawą, a to w dużej mierze dzięki gościom, którzy zostali zaproszeni do jej czytania, byli to w kolejności: Wojciech Zalewski.- uczeń klasy III b, Pan Dyrektor Marek Misztal i Pan Piotr Krzywicki – nauczyciel techniki i opiekun świetlicy. Wszyscy trzej Panowie znakomicie odnaleźli się w roli interpretatorów tekstu, wykazując także zdolności aktorskie. Pan Piotr Krzywicki, który znany jest nam ze swojej pasji fotograficznej przyniósł nawet ze sobą stary aparat i zademonstrował kliszę na której dawniej utrwalano obraz.

Nasze czytelnicze spotkanie miało wiele walorów edukacyjnych - uczniowie obejrzeli także krótką prezentację pod tytułem „Poczet wynalazców” poświęconą historii zdobyczy technicznych codziennego użytku.

Przedsięwzięcie CZYTANIE NA DRUGIE ŚNIADANIE wpisało się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz w świętowanie Dnia Chłopaka. Członkinie Samorządu Uczniowskiego złożyły wszystkim zgromadzonym Panom serdeczne życzenia przy wtórze piosenki „Sto lat”. Na koniec przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego podziękowali naszym gościom i na pamiątkę podarowali samodzielnie wykonane zakładki do książki.

Nie sposób wymienić wszystkich zalet głośnego czytania. Znawcy tematu podkreślają, że warto czytać na głos dziecku w każdym wieku. Kiedy jest ono już w trakcie nauki czytania- pracuje na ogół na prostych tekstach, i może w związku z tym odczuwać znużenie. Słuchanie długich i złożonych tekstów odciąża dziecko, relaksuje, ćwiczy skupienie, inspiruje, wzbogaca język, rozbudza wyobraźnię, dlatego warto czytać dzieciom jak najczęściej!

Katarzyna Suchodolska- nauczyciel bibliotekarz


Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

 

Newsflash

Zespół Szkolno-Przedszkolny  w Korfantowie, ul. 3. Maja 12, 48-317 Korfantów, tel. 077 4343847, tel./fax 077 4343848