Wydarzenia
KORFANTOWSKA SZOPKA BOŻONARODZENIOWA PDF Drukuj Email
środa, 13 grudnia 2023 15:22

 

KORFANTOWSKA  SZOPKA  BOŻONARODZENIOWA
REGULAMIN  II EDYCJI KONKURSU RODZINNEGO


O R G A N I Z A T O R
• Zespół Szkolno – Przedszkolny w  Korfantowie

C E L E   K O N K U R S U
• pielęgnowanie  tradycji budowania Szopek Bożonarodzeniowych,
• kształtowanie odpowiednich postaw społecznych wobec kultury, sztuki i tradycji narodu oraz  najbliższego regionu,
• zachęcenie rodzin do wspólnego, aktywnego i twórczego spędzania czasu w gronie najbliższych,
• rozwijanie wrażliwości artystycznej i wyzwalanie twórczego potencjału dzieci i dorosłych.

Więcej…
 
W POLSCE… ZACZYTANI PDF Drukuj Email
czwartek, 10 listopada 2022 15:45

Zapraszamy uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Korfantowie do wzięcia udziału w akcji czytelniczej pod hasłem: W Polsce … zaczytani.

Celem akcji jest promocja książek, które posłużą zgłębianiu i utrwaleniu szeroko rozumianej wiedzy o naszej Ojczyźnie.

Akcja czytelnicza dedykowana jest obchodom Narodowego Święta Niepodległości i trwać będzie do końca listopada bieżącego roku.

Warunkiem uczestnictwa jest wybór książki z katalogu tytułów zaproponowanych przez bibliotekarza, i po zapoznaniu się z lekturą - w całości lub z wybranym rozdziałem - sporządzenie recenzji. Arkusz recenzji dostępny jest w bibliotece szkolnej lub można pobrać go do druku w postaci pliku pdf – poniżej.

W dzień Świętego Mikołaja – 6 grudnia br. przeprowadzone będzie losowanie nagród wśród uczestników akcji.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy Rodziców i Opiekunów do wspólnego czytania z dzieckiem oraz wspierania go w pracy z lekturą. Poniżej zamieszczono prezentacje dwóch serii książek o tematyce patriotycznej, które znajdziemy w bibliotece szkolnej.

Wszelkie pytania dotyczące akcji można kierować pod adresem email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

 

ARKUSZ RECENZJI.pdf

CZYTAM SOBIE_seria.pdf

KOCHAM POLSKĘ_seria.pdf

Katarzyna Suchodolska - bibliotekarz

 

 

 
DWIE JESIENIE - KONKURS FOTOGRAFICZNY PDF Drukuj Email
wtorek, 18 października 2022 18:31

W październiku w naszym kraju króluje polska złota jesień, ale  przed nami nieuniknione listopadowe  mgły, chłody, wiatry  i  deszcze.
Pięknie i trafnie te  dwa oblicza jesiennej aury  opisał  Ksiądz Jan Twardowski  w wierszu
pt.  Sześć pór roku:
Jest w Polsce sześć pór roku
chyba więcej nie ma
przedwiośnie
wiosna
lato
dwie jesienie
jedna ze złotem ucieka
w drugiej kalosz przecieka
i zima
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas  I – III Szkoły Podstawowej  wraz z  całymi Rodzinami  do udziału w konkursie fotograficznym  pod hasłem  Dwie jesienie.
Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać   zdjęcia ilustrujące  różne oblicza  polskiej jesieni. W kadrze można uchwycić elementy  krajobrazu, zwierzęta, zjawisko pogodowe, wydarzenie kulturowe  lub coś innego – z pewnością pomysłów nie zabraknie!
Zdjęcia w formacie cyfrowym,  opisane imieniem i nazwiskiem uczestnika, należy nadsyłać pocztą elektroniczną na adres  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.    do dnia 20  listopada br. Nadesłanie  zdjęcia oznacza zgodę na jego publikację.
Rozstrzygnięcie  konkursu nastąpi w ostatnim tygodniu  listopada. Na zwycięzców czekają nagrody.


ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE

 
WIOSENNY KIERMASZ KSIĄŻEK W BIBLIOTECE SZKOLNEJ PDF Drukuj Email
środa, 06 kwietnia 2022 08:37

 

Biblioteka Szkolna serdecznie zaprasza na kiermasz taniej książki.

W ofercie znajdują się różnorodne rodzaje i gatunki literackie dla dzieci: wiersze, bajki i legendy, książki przygodowe, poradniki, książeczki edukacyjne, komiksy, kolorowanki, malowanki i kolorowanki z naklejkami. Dla każdego coś miłego w bardzo przystępnej cenie!

Ten bogaty asortyment zapewniła Księgarnia i Hurtownia Taniej Książki Tuliszków, która wsparła sprzedaż książek programem lojalnościowym, dzięki czemu będzie można pozyskać środki na zakup nowości do naszej biblioteki.

ZAPRASZAMY CODZIENNIE W GODZINACH OD 800 DO 1400

K. Suchodolska – nauczyciel bibliotekarz

 

Więcej…
 
BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA PDF Drukuj Email
sobota, 05 marca 2022 19:08

 

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2021/2022 Biblioteka szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Korfantowie stanowiła istotny element oddziaływań dydaktyczno-wychowawczych. Biblioteka szkolna udzielała informacji bibliotecznych, bibliograficznych i faktograficznych. Łączna liczba odwiedzin w wypożyczalni wyniosła 731, a w czytelni 49. W zakresie aktywności czytelniczej najwyższy odsetek wypożyczeń odnotowała klasa IA.

 

Więcej…
 
BOŻE NARODZENIE W POEZJI – WYNIKI GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO PDF Drukuj Email
środa, 08 grudnia 2021 00:00

 

Dnia 8 grudnia osiemnaścioro uczniów naszej szkoły stanęło na deskach sceny Miejskiego Domu Kultury w Korfantowie, aby licznie wziąć udział w konkursie recytatorskim pod hasłem: "Boże Narodzenie w Poezji".

Celem spotkania było upowszechnianie kultury żywego słowa w kontekście bogactwa tradycji i zwyczajów, jakie nieodmiennie towarzyszą nam w przeżywaniu Świąt Bożego Narodzenia.

Konkurs zgromadził dzieci i młodzież ze szkół podstawowych gminy Korfantów i stał się świetną okazją do zaprezentowania talentów młodych wykonawców. Organizacją i przeprowadzeniem przedsięwzięcia zajęły się Panie z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Korfantowie.

W wyniku zmagań konkursowych jury przyznało nagrody i wyróżnienia następującym uczniom :

 

Więcej…
 
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA Z KROPLĄ WODY PDF Drukuj Email
środa, 29 września 2021 00:00

 

29 września obchodzimy OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA.

Święto to oficjalnie funkcjonuje od 2001 roku , a powstało z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

Po raz kolejny w naszej szkole wykorzystaliśmy tę okazję do spotkania z ciekawą książką. Tym razem uczniowie klas pierwszych i drugich zostali zaproszeni do udziału w zajęciach czytelniczych, aby wraz z kroplą wody przeżyć bajkowe przygody Przemierzaliśmy więc świat pod postaciami: wody, chmury, deszczu, śniegu, sopla lodu, a wszystko to dzięki pełnej humoru książeczce autorstwa Marii Terlikowskiej pt. „ Przygody kropli wody”.

Książka, choć wydana po raz pierwszy w 1965 roku, nic nie straciła na swej aktualności, bo odnosi się do ponadczasowej wiedzy z zakresu przyrody. Wspólne czytanie stało się dobrym pretekstem do utrwalenia wiadomości na temat obiegu wody w środowisku oraz do rozmowy o dobrych nawykach związanych z higieną osobistą i oszczędzaniem wody w codziennym życiu.

W trakcie zajęć czytelniczych postanowiliśmy także przeprowadzić naukowe doświadczenie, aby sprawdzić, ile szpilek zmieści się w szklance wody. Wynik okazał się zaskakujący, a wyjaśnienie tego zjawiska, jak i wiele innych wiadomości na temat właściwości wody znaleźliśmy w książce pod tytułem „Eksperymenty dla ciekawskich”.

Spotkanie zakończyliśmy wspólną zabawą ruchową do utworu muzycznego

pt. Krople wody.

Czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo, ma walory edukacyjne, a nade wszystko rozwija wyobraźnię i buduje więź emocjonalną, dlatego starajmy się czytać dzieciom jak najczęściej!

Katarzyna Suchodolska – nauczyciel bibliotekarz

Więcej…
 
CZAS NA DRUGIE ŚNIADANIE - CZAS NA GŁOŚNE CZYTANIE! PDF Drukuj Email
środa, 30 września 2020 00:00

Żyjemy w czasach nowoczesnych technologii, a urządzenia takie jak smartfon, komputer, telewizor na stałe weszły do naszego codziennego użytku. Korzystamy z nich chętnie, bo ułatwiają nam życie. Dostarczają nam rozrywki oraz mnóstwa informacji, ale w przekazie, jaki masowo do nas dociera, język zostaje zepchnięty na drugi plan, bowiem głównym narzędziem dzisiejszych mediów jest obraz.

Aby zaspokoić trochę ten współczesny głód żywego słowa, 30 września br. biblioteka szkolna we współpracy z dyrekcją szkoły, świetlicą oraz Samorządem Uczniowskim zaprosiła uczniów klas I - III na ucztę czytelniczą, podczas której dzieci wysłuchały fragment książki Pawła Beręsewicza pt. „Poczet psujów polskich”.

Więcej…
 
PRZYWITAJ WIOSNĘ WIERSZEM - rozstrzygnięcie konkursu recytatorskiego PDF Drukuj Email
środa, 10 czerwca 2020 08:06


Wraz z nadejściem tegorocznej wiosny biblioteka szkolna ogłosiła konkurs recytatorski skierowany do starszych grup wychowanków przedszkolna oraz do uczniów klas 1-3. W tym roku szkolnym niestandardowo - bo wirtualnie uczestnicy zaprezentowali wiersze o tematyce wiosennej i przyrodniczej.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zabawie recytatorskiej. Wszystkie wykonania były ciekawe, starannie przygotowane i dostarczyły organizatorom mnóstwo pozytywnych emocji i radości. Cieszymy się, że nasza placówka może poszczycić się tak uzdolnionymi artystycznie dziećmi.

Jury w składzie: Anna Tlałka - poetka i wychowawczyni grupy Sówki, Beata Swaciak – Sroka – pedagog szkolny, Katarzyna Suchodolska – nauczyciel bibliotekarz postanowiło przyznać następujące miejsca:

Więcej…
 
Pokaż się z książką PDF Drukuj Email
poniedziałek, 04 maja 2020 00:00

Z okazji kwietniowych  obchodów Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna ogłosiła akcję  pod hasłem  „Pokaż się z książką, czyli  czytanie na  kwarantannie”. Na apel odpowiedziało grono czytelników – tych najmłodszych i tych nieco starszych. Serdecznie dziękuję wszystkim  dzieciom, w tym licznej ekipie Molików Książkowych z grup Żabki i Sówki, Rodzicom oraz Nauczycielom za zaangażowanie  i włączenie się w akcję. Jednocześnie zapraszam  i zachęcam jeszcze pozostałych do udziału w foto - zabawie.  Zróbcie ciekawe zdjęcie z ulubioną książką, która jak wierny przyjaciel pomaga przetrwać nam trudny czas konieczności  pozostawania w domu. Zdjęcie wyślijcie na adres mailowy: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Akcja trwa do końca maja. Każdy, kto weźmie w niej udział otrzyma pamiątkową niespodziankę.  Oto galeria zdjęć i lista uczestników, którzy już nadesłali swoje zdjęcia. Należą się im gromkie brawa  bowiem:  „Kto czyta – nie błądzi,   i słusznie tak sądzi”.

 

Więcej…
 
Czytajmy książki PDF Drukuj Email
czwartek, 23 kwietnia 2020 05:46

Czytajmy książki kochajmy pisarzy

Miesiąc kwiecień to czas, w którym często mówi się o książkach. Niedawno, bo 2 kwietnia obchodziliśmy  Światowy Dzień Książki dla Dzieci. Dziś 23 kwietnia  w wielu krajach, także w Polsce celebruje się  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, czyli swoiste święto książki  i wszystkich tych, którzy przyczyniają się do jej powstania. Zapraszam do obejrzenia wywiadu z pisarką Agnieszką Frączek. Pani Agnieszka jest doktorem językoznawstwa i autorką książek dla dzieci. W swoich zabawnych wierszykach  uczy poprawnej polszczyzny i skutecznie walczy o kulturę słowa. Jej książka o Julianie Tuwimie znalazła się w kanonie lektur dla klas I - III.  Za swój dorobek literacki Agnieszka Frączek wyróżniona została wieloma nagrodami, w roku 2019 otrzymała tytuł   Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Książki pióra Agnieszki Frączek wydawane są przez znane i cenione Wydawnictwo Literatura.  W naszej szkolnej bibliotece znajdziemy kilka tytułów tej autorki, zapraszam więc do wypożyczania i czytania, jak tylko będzie to możliwe☺ A póki co  serdecznie polecam rozmowę z pisarką i niezwykle ciepłym człowiekiem -  Panią  Agnieszką Frączek.

https://www.youtube.com/watch?v=xx833oU3TZM

Więcej…
 
Mój Bohater MIŚ - rozstrzygnięcie konkursu PDF Drukuj Email
piątek, 20 grudnia 2019 00:00

 

 

W przededniu Świąt Bożego Narodzenia, 20 grudnia 2019 r. nagrodzono uczestników konkursu zorganizowanego przez bibliotekę szkolną. W założeniu konkurs skierowany był do chętnych rodzin, które zechciałyby wspólnie z dzieckiem stworzyć opowiadanie lub historyjkę o misiu. Na konkurs wpłynęło 12 bardzo ciekawych, różnorodnych pod względem formy i treści prac, i co należy z satysfakcją podkreślić - świadczących o dużym potencjale kreatywności ich autorów.

Jury w osobach: Pani Krystyna Krzywicka - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczyciel plastyki, Pani Joanna Fudali – vice dyrektor naszej placówki oraz nauczyciel języka polskiego, Pani Katarzyna Suchodolska – nauczyciel bibliotekarz oceniło prace pod względem warstwy literackiej, oprawy plastycznej oraz wkładu członków rodziny w powstanie książeczki.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, mając nadzieję, że sprawił on uczestnikom radość.

Wszystkie prace udostępnione są w czytelni naszej biblioteki, zachęcamy więc do zapoznania się z nimi. Niebawem książeczki - laureatki I miejsca zostaną opublikowane na stronie internetowej naszej szkoły.

 

Oto wyniki konkursu:

Więcej…
 
WARSZTATY POETYCKIE Z ANNĄ TLAŁKĄ PDF Drukuj Email
wtorek, 02 kwietnia 2019 00:00

Nasi podopieczni oraz ich rodzice znają zapewne Panią Annę Tlałkę jako nauczycielkę oraz animatorkę zajęć artystycznych w naszej szkole, natomiast zaskoczeniem i niespodzianką dla wielu było pojawienie się jej w roli autorki i pasjonatki poezji.

Dnia 2 kwietnia 2019 roku chętni uczniowie klas IV-VI mieli okazję wziąć udział w warsztatach poetyckich pt. „Kiedy spełniają się marzenia”.

Pani Anna od wielu lat spełnia swoje marzenia tworząc poezję. Jak przyznała odkąd pamięta lubiła czytać książki, zwykła także zapisywać złote myśli różnych pisarzy, by potem godzinami nad nimi rozmyślać. Dziś już sama jest autorką trzech tomików wierszy, ma na koncie szereg nagród, między innymi: III miejsce w Ogólnopolskim konkursie poetyckim „Krajobrazy słowa”, Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Kędzierzyna-Koźla, I nagrodę w ogólnopolskim konkursie poetyckim „Fotografia”.

W trakcie warsztatów prowadząca przybliżyła uczniom swoją sylwetkę twórczą oraz zaprezentowała swoje młodzieńcze wiersze. Aby zachęcić uczestników do podejmowania prób pisarskich odczytała także wiersze młodych twórców z różnych stron Polski.

Przyszedł czas na ćwiczenia warsztatowe i słuchacze ośmieleni już przez Panią Anię ochoczo zaczęli ujawniać swoje talenty. Okazało się, że nasi uczniowie mogą pochwalić się nie lada wyobraźnią, a to już pierwszy krok do rozpoczęcia przygody z tworzeniem poezji. „To dobre, radosne i twórcze spędzanie wolnego czasu, a także wspaniały sposób na wyrażanie siebie” – zachęcała Pani Ania.

Na pamiątkę spotkania poetka obdarowała wszystkich widokówką ze swoim wierszem oraz autografem.

Dziękujemy Pani Annie Tlałce za podzielenie się swoją pasją z naszymi uczniami i własne świadectwo na to, że marzenia się spełniają J

Katarzyna Suchodolska – nauczyciel bibliotekarz

Więcej…
 
PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ PDF Drukuj Email
wtorek, 30 maja 2017 00:00


W dniu 30 maja najmłodsi uczniowie naszej szkoły, osiągnąwszy próg dojrzałości czytelniczej, zostali oficjalnie przyjęci w poczet użytkowników biblioteki szkolnej.

W trakcie spotkania dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania

pt. „ Franklin i książka z biblioteki ”. Stało się ono przyczynkiem do rozmowy na temat dbałości o książki. Uczniowie dowiedzieli się także o roli pisarza i ilustratora w procesie powstawania książek oraz zapoznały się z zasadami udostępniania zbiorów bibliotecznych. Wreszcie nadszedł wyczekiwany moment pierwszego wypożyczenia książek, a po nim uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej.

Na pamiątkę naszego spotkania każdy uczeń otrzymał zakładkę, zaś na ręce wychowawczyni klasy I - Pani Krystyny Krzywickiej przekazano okolicznościowy dyplom.

Witamy Was w naszej bibliotece.

Starajcie się czerpać z książek jak najwięcej mądrości i radości.

Szanujcie je, jak najbliższych przyjaciół!

Katarzyna Suchodolska - nauczyciel bibliotekarz

Więcej…
 
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA PDF Drukuj Email
środa, 29 marca 2017 00:00

Dnia 29 marca w siedzibie Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nysie odbył się I Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania.

Po zwycięskim udziale w eliminacjach gminnych, które zostały przeprowadzone przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Korfantowie, do konkursu zakwalifikowało się czworo uczniów naszej szkoły : Maja Stolarczyk z klasy kl. II c, Wojciech Bieruta z klasy IV b, Katarzyna Bogucka oraz Dominik Kalicun z klasy V.

Jury w składzie: Marta Klubowicz- Dyrektor Nyskiego Domu Kultury, Małgorzata Bartoszewska - Instruktor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Opolu, Jadwiga Rosińska-Żuchowicz - Nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego "Carolinum" oraz Zofia Kajling-Rudzka - pracownik Urzędu Miejskiego w Nysie przyznało wyróżnienie Katarzynie Boguckiej za interpretację fragmentu powieści Roalda Dahla – „Charlie i fabryka czekolady”.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy uczestnictwa w konkursie i zachęcamy do ubiegania się o zaszczytny tytuł Mistrza Pięknego Czytania w przyszłorocznej edycji konkursu.

Katarzyna Suchodolska – nauczyciel bibliotekarz


 

 
SPOTKANIE AUTORSKIE Z PAWŁEM BERĘSEWICZEM PDF Drukuj Email
środa, 13 listopada 2013 00:00

 

W dniu 13 listopada 2013 roku uczniowie klas I-III oraz członkowie Klubu Przyjaciół Biblioteki mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Pawłem Beręsewiczem, laureatem wielu nagród literackich, autorem opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci, a także tłumaczem i leksykografem. Za książkę „Co tam u Ciumków” otrzymał nagrodę „Guliwer w krainie Olbrzymów” przyznaną przez czasopismo Guliwer w 2005r.

Na początku spotkania pisarz opowiedział kilka słów o sobie oraz w bardzo ciekawy sposób przybliżył swoją twórczość. Wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowanych przez autora tłumaczeniach tekstu oraz w literackich rozmowach o książkach przy „herbatce”. Ochotników do wyznaczonych zadań nie brakowało. Pan Paweł bardzo ciekawie opowiadał o swojej twórczości, o tym jak rozpoczęła się jego kariera z pisaniem. Nawiązał wspaniały kontakt z młodymi słuchaczami. Na zakończenie spotkania, które przebiegało w bardzo miłej atmosferze, pisarz odpowiadał na pytania dzieci. Po spotkaniu wszyscy mieli możliwość zakupienia książek autora i otrzymania autografu. Dziękując za miłe spotkanie jedna z uczennic wręczyła pisarzowi kwiaty.

Małgorzata Marcinkiewicz - nauczycielka biblioteki

Więcej…
 
NARODOWE CZYTANIE W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W KORFANTOWIE PDF Drukuj Email
piątek, 06 września 2013 09:06

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W akcję włączyła się również społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Korfantowie.

Więcej…
 
PASOWANIE NA CZYTELNIKA PDF Drukuj Email
środa, 22 maja 2013 00:00

22 maja 2013 r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste "Pasowanie na czytelnika". Było to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników. Głównym celem pasowania było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej i szanowania książek. Podczas uroczystości ubrani na galowo pierwszoklasiści oraz zaproszeni goście obejrzeli inscenizację przygotowaną przez uczniów klasy VI b. Barwne postacie z bajek zachęciły uczniów do wypożyczania książek i przypomniały o konieczności dbania o nie. Następnie uczniowie klasy I złożyli uroczyste przyrzeczenie, a pan dyrektor dokonał pasowania na czytelnika i wręczył pamiątkowy dyplom na ręce ich wychowawczyni. Każdy uczeń otrzymał również zakładkę przygotowaną przez nauczyciela biblioteki. Na koniec uroczystości wszystkich czekała słodka niespodzianka. Piękny tort z motywem lokomotywy (wykonany przez p. R. Szymańskiego), nawiązujący do roku Juliana Tuwima, został ufundowany przez Radę Rodziców. Dziękujemy!Małgorzata Marcinkiewicz

Więcej…
 
Pasowanie na czytelnika PDF Drukuj Email
wtorek, 15 maja 2012 20:56

Dnia 15 maja 2012 r., odbyło się uroczyste PASOWANIE NA CZYTELNIKA uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Korfantowie. Z tej okazji „pierwszaki” przybyły do szkoły odświętnie ubrane, a koledzy z kl. II przygotowali przedstawienie kukiełkowe pt. „Szewczyk Dratewka” pod kierunkiem p. Krystyny Krzywickiej. Oprócz przedstawienia były jeszcze recytacje wierszy ulubionych przez dzieci autorów i piosenka. Uczniowie klasy I złożyli ślubowanie, zapoznali się z ofertą biblioteki i po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyli książkę. Na koniec uroczystości czekała wszystkich słodka niespodzianka. Piękny tort z wizerunkiem Szewczyka Dratewki (przygotowany przez p. Ryszarda Szymańskiego) ufundowała Rada Rodziców. Dziękujemy!


MY, UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY,
UROCZYŚCIE PRZYRZEKAMY,
ŻE BĘDZIEMY KSIĄŻKI KOCHAĆ,
KRZYWDY ZROBIĆ IM NIE DAMY.

OBOWIĄZKÓW CZYTELNIKA
CHĘTNIE PRZESTRZEGAĆ BĘDZIEMY.
WIERNEGO PRZYJACIELA
ZAWSZE W KSIĄŻCE ZNAJDZIEMY !!!


Kamila Sołtys

 

Więcej…
 
Poetyckie pielgrzymowanie do JP II PDF Drukuj Email
wtorek, 15 maja 2012 00:00


W niedzielne popołudnie (13.05.2012r.) w Sanktuarium na Szwedzkiej Górce odbyło się widowisko zatytułowane „Weź myśl i dokończ człowieka…, czyli poetyckie pielgrzymowanie do Jana Pawła II”. Autor scenariusza, Marek Krassowski, przygotował montaż słowno-muzyczny zawierający wiersze opolskich poetów i pieśni religijne. W spektaklu wystąpili uczniowie i absolwenci Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Korfantowie w składzie: Izabela Maćków, Paulina Taratuta, Lidia Przystawska, Marek Kłonowski, Patryk Strzelczyk, Kamila Brodkorb, Milena Gaweł, Dawid Posyniak, Wiktoria Rejlich, Daniel Wawryk, Adrianna Wąsowicz, Julia Karwat, Joanna Pruchnik, Agata Pytka, Angelika Sosulska, Aleksandra Szczygielska, Paulina Zarzeczna, Dawid Bieda, Piotr Kłonowski i Marcin Sinicki (absolwenci) pod kierunkiem p. Kamili Sołtys. Oprawę muzyczną stworzył chór „Echo Korfantowa” i parafialny zespół  wokalno - instrumentalny pod opieką p. Zbigniewa Hermana oraz szkolny zespół wokalny pod kierukiem p. Katarzyny Juruś. W spektaklu udział wzięli opolscy poeci: Edmund Borzemski, Ewa Maj-Szczygielska, Harry Duda, Krzysztof Sługocki, Jerzy Stasiewicz i inni. Mimo chłodnej pogody publiczność dopisała, a po występie na wykonawców czekał ciepły i słodki poczęstunek. Dziękujemy!
Kamila Sołtys

 
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich PDF Drukuj Email
poniedziałek, 23 kwietnia 2012 00:00

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto organizowane przez UNESCO od 1995 roku w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Data – 23 IV została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej. Dnia 23.04.1616r. zmarli: William Shakespeare, Miguel de Cervantes i inni. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii (1926), w dniu św. Jerzego, patrona regionu. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Kobiety z kolei wręczały mężczyznom podarunki z książek. Obecnie mieszkańcy Hiszpanii obdarowują się jednocześnie książką i różą.
Dzień ten wrósł już także w naszą polską tradycję. Nie zawsze obdarowujemy się z tej okazji różami, ale staramy się przypomnieć wszystkim jak ważna dla rozwoju i edukacji nowoczesnego społeczeństwa jest ksiązka. Zachęcam do podejmowania działań na rzecz popularyzacji tego święta i towarzyszącego mu zwyczaju.

Są książki piękne jak kwiaty i są książki pełne dojrzałości jak owoce. Są książki, które wzruszają i są książki, które wstrząsnęły światem, te największe.
Mieczysław Jastrun

Kamila Sołtys

 
Spotkanie z pisarką p. Teresą Nietykszą PDF Drukuj Email
środa, 18 kwietnia 2012 00:00


Dnia 18 kwietnia 2012 r. zaszczyciła nas w szkole swoją obecnością poetka, pisarka i malarka, w jednej osobie, p. Teresa Nietyksza. Pani Teresa studiowała w Krakowie, w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Od 1960 roku mieszka w Opolu. Pisze wiersze, rzadziej małe utwory prozatorskie i aforyzmy. Jest autorką wielu tytułów poetyckich: „Cień z oczu” (1991), „Powietrzem i miłością” (2004), „Podróż Penelopy”(2005), „Sonety opolskie” (2006). Należy do Nauczycielskiego Klubu Literackiego przy Zarządzie Oddziału ZNP w Opolu.                                                                     
W spotkaniu uczestniczyły klasy V i VI oraz nauczyciele. W bardzo ciepłej i życzliwej atmosferze p. Teresa Nietyksza przybliżyła uczniom znaczenie słowa nostalgia. Następnie czytała swoje wiersze poświęcone nostalgii oraz różne opowiadania.  Uczniom najbardziej spodobało się opowiadanie o chorym delfinie na plaży w Miami Beach. Historia zakończyła się happy endem – opowiada Teresa Nietyksza – po kuracji powrócił do oceanu. Czasem wypatrywałam go, ale nigdy się już nie pojawił. Jedni mówili, że delfiny „wychodzą” na brzeg, aby na nim umrzeć, inni, że zbliżają się do brzegu, gdy są chore, szukając pomocy u człowieka.

Kamila Sołtys
Więcej…
 
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM PDF Drukuj Email
piątek, 27 stycznia 2012 18:59

„Cała Polska czyta dzieciom”, to nazwa kampanii społecznej, mającej na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju oraz kształtujących się kompetencji.  Kampania zachęca dorosłych do codziennego, co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom.

Pomimo tego, że kampania nastawiona jest na odbiorcę masowego, od początku jej trwania, tj. od roku 2001, znaczącą rolę w propagowaniu tej idei odgrywają biblioteki, w tym także szkolne.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Korfantowie kampania została zainaugurowana 14 października 2012 r. Koordynatorką przedsięwzięcia jest nauczycielka biblioteki – pani Kamila Sołtys. Pani Kamila od początku trwania akcji aktywnie się w nią włączyła. Dzięki jej zaangażowaniu od lat,  w korfantowskiej szkole i przedszkolu dorośli czytają dzieciom, wzbudzając ich śmiech i wzruszenie.

W roku szkolnym 2011/2012 kampania została połączona z obchodami urodzin Kubusia Puchatka. Informacje na temat obchodów odnaleźć można w serwisie internetowym ZS-P w Korfantowie, na podstronie biblioteki szkolnej.

Kampania skutecznie wspiera działania całego zespołu szkolno-przedszkolnego, określone w dokumentach programowych placówki, przede wszystkim cel nakazujący pobudzanie dzieci do „samodzielnego planowania pracy i rozwijania własnych zainteresowań oraz korzystania z różnych źródeł wiedzy u każdego ucznia”.

 
Konkurs Kubusia Puchatka rozstrzygnięty PDF Drukuj Email
środa, 23 listopada 2011 21:25

Wyniki konkursu literackiego

kl. I – III

I miejsce       Izabela Maćków            kl. II
I miejsce       Paulina Taratuta           kl. II
II miejsce      Dawid Malinowski          kl. III
II miejsce      Wiktoria Gałuszka          kl. II
III miejsce     Daria Schneider            kl. II

Więcej…
 
Spotkanie z poetką Anetą Kielan PDF Drukuj Email
wtorek, 18 października 2011 00:00


Dnia 18 października 2011 r. miało miejsce spotkanie z poetką p. Anetą Kielan z Krakowa. Pani A. Kielan wydała cztery tomiki wierszy: „Z dnia na dzień” (2001), „Przystań” (2005), „Wariant na życie” (2007) i „Bezkres” (2009). Jest Prezesem Koła Młodych przy Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich w Krakowie. Fotograf z zamiłowania, poetka z duszy i serca. To także laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w Dziedzinie Literatury w 2007 roku. Jej utwory to często zapiski z obserwacji życia codziennego.
W spotkaniu, podzielonym na trzy części, uczestniczyły klasy IV, V i VI oraz nauczyciele. Wspólne spotkanie przebiegało w bardzo ciepłej i życzliwej atmosferze. Po części wprowadzającej do tematu, jakim jest twórczość poetycka, uczniowie samodzielnie czytali utwory poetki, studiowali jej tomiki poezji i żywo dyskutowali. Niektórych chłopców bardziej interesowała strona wydawnicza książek.
Pani Aneta, po trzygodzinnej wizycie w naszej szkole, wyjechała z Korfantowa trochę zmęczona, ale uśmiechnięta i zadowolona, że udało jej się zaspokoić ciekawość uczniów.
Więcej…
 
Korfantowska Jesień Poezji 2011 PDF Drukuj Email
wtorek, 18 października 2011 00:00


Związek Nauczycielstwa Polskiego, Zarząd Oddziału w Korfantowie, wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną był organizatorem spotkania poetyckiego „Korfantowska Jesień Poezji 2011”. Spotkanie miało miejsce 18 X 2011r. w sali Domu Kultury w Korfantowie. Głównym punktem imprezy była prezentacja książki „Na litewskim paszporcie” Romualda Mieczkowskiego oraz promocja kolejnego tomiku poezji Edmunda Borzemskiego pt. „Przetrwać”. Obaj autorzy osobiście prezentowali swoje utwory, a oprawę muzyczną zapewnił p. Stanisław Młynarski (gitara klasyczna).
Patronat medialny: Radio Opole.

 
Ogólnopolskie Urodziny Kubusia Puchatka PDF Drukuj Email
czwartek, 13 października 2011 00:00


Nasza szkoła od kilku lat uczestniczy w Kampanii Społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Dnia 14 października przypadały Ogólnopolskie Urodziny Kubusia Puchatka. To, lubiane przez wszystkie dzieci, święto symbolizuje I wydanie książki A.A. Milne'a pt. „Kubuś Puchatek”, które ukazało się 14 X 1926 roku w Londynie. Książka napisana dla swojego synka Krzysia przyniosła autorowi światowy rozgłos.
Po raz pierwszy w szkole obchodziliśmy urodziny Kubusia razem z przedszkolakami, a zaproszenie do głośnego czytania przyjął dyr. Marek Misztal. Zapoznał maluchy z Rozdziałem I, w którym dowiadujemy się paru rzeczy o głównym bohaterze. Na pożegnanie maluchy otrzymały małe Conieco.

„Hejże ha! Niech Kubuś żyje!
Niechaj tyje, je i pije!
Czy przy środzie, czy przy wtorku
On w miodowym jest humorku.”

Kamila Sołtys

 

 

Więcej…
 
Urodziny Kubusia Puchatka z udziałem przedszkolaków PDF Drukuj Email
czwartek, 13 października 2011 00:00

 

Więcej…
 
Urodziny palce lizać!!! PDF Drukuj Email
czwartek, 13 października 2011 00:00


„Fajne te urodziny Kubusia Puchatka” – tak skomentował spotkanie uczniów klasy II  i III jeden z jego uczestników - Radek. I naprawdę było fajnie, bo zaproszenie na Ogólnopolskie Urodziny Kubusia Puchatka przyjęli korfantowscy poeci: p. Ewa Maj-Szczygielska i p. Edmund Borzemski. Pani Ewa jest członkiem Krakowskiej Konfraterni Poetów, autorką dwóch tomików poetyckich. Pan Edmund to autor artykułów historycznych, krytyczno-literackich, członek Związku Literatów Polskich. Wydał osiem tomików poetyckich. Oboje od lat, z dużym zaangażowaniem, popularyzują poezję wśród młodzieży szkolnej. Tym razem jednak wystąpili w innej roli. Przyjęli zaproszenie do głośnego czytania fragmentów „Kubusia Puchatka”.
Atmosfera spotkania była bardzo ciepła i rodzinna. A tort ufundowany przez Radę Rodziców, wykonany przez p. R. Szymańskiego, na długo pozostanie najsmaczniejszym wspomnieniem urodzinowego czytania.

Kamila Sołtys

 


Newsflash

Zespół Szkolno-Przedszkolny  w Korfantowie, ul. 3. Maja 12, 48-317 Korfantów, tel. 077 4343847, tel./fax 077 4343848